رنگ پاسپورت شما بیانگر چیست؟

یکشنبه 95/07/25

رنگ پاسپورت شما بیانگر چیست؟ با توجه به این‌ که در چه کشوری زندگی می کنید، رنگ گذرنامه ی شما حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

همانگونه که معمولا عکس پاسپورتتان عکس جذابی نیست، انتخاب رنگ پاسپورت  هم دست شما نخواهد بود. به طور کلی شمایل گذرنامه شما خیلی به‌ انتخاب شما بستگی نخواهد داشت. گذرنامه‌ها تنها در رنگ‌های قرمز، آبی، سبز و سیاه هستند. دلیل این کار دسته‌ بندی خاصی برای کشورها نیست، ولی این رنگ‌بندی‌ها بی‌معنا هم نیست. رنگ بیشتر گذرنامه‌ها براساس رنگ‌های اصلی آبی و قرمز می باشند، با این‌ وجود رنگ گذرنامه‌ها می‌تواند بسیار تفاوت داشته باشد. از دلایلی که در انتخاب رنگ پاسپورت توسط دولت دخیل هستند می‌توان به جغرافیا، سیاست، و حتی دین اشاره نمود، ولی هیچ دستورالعمل خاصی برای انتخاب این رنگ‌ها وجود ندارد. پاسپورت‌ها تفاوت‌های دیگری‌ هم  با هم دارند. فرمت، سایز جلد و تکنولوژی به‌ کار رفته در ساخت آن ها ، استاندارد‌ها و تفاوت‌هایی دارد.
اما ما از رنگ گذرنامه چه برداشتی می‌توانیم بکنیم؟ مسئله ی رنگ گذرنامه، مسئله ی هویت ملی یک کشور است.


گذرنامه‌های قرمز

پاسپورت‌های سرخ‌رنگ عموما توسط کشور‌های عضو اتحادیه‌ اروپا (به ‌جز کشور کراوسی) استفاده می‌شوند، و کشور‌هایی که مایل به عضو شدن هستند (مثلا ترکیه) نیز برای هماهنگی رنگ گذرنامه‌های خود را تغییر داده‌اند. پاسپورت‌های کشور سویس هم طبق معمول با پرچمش یکی است. کشورهای عضو جامعه آند (کشور های بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو) که هدف هایی چون آرمان‌های اتحادیه اروپا داشته اند نیز از رنگ قرمز استفاده می‌کنند.


گذرنامه‌های سبز

اکثر کشورهای اسلامی از پاسپورت‌های سبزرنگ استفاده می‌کنند، به دلیل این که رنگ سبز در دین اسلام اهمیت بسزایی دارد. کشورهای غربی آفریقا، شامل نیجر و سنگال، هم از گذرنامه‌هایی با رنگ سبز استفاده می‌کنند. 


گذرنامه‌های سیاه

ممکن است یک دلیل دیگر برای انتخاب رنگ گذرنامه ها این باشد که گذرنامه‌هایی با رنگ تیره (مثل آبی و قرمز تیره) کثیفی و آلودگی را کمتر نشان خواهند داد و علاوه بر آن رسمی‌تر به‌ نظر می‌آیند. از این گونه کشورها می‌توان  کشور های بوتسوانا، زامبیا و نیوزلند را مثال زد. در کشور نیوزلند رنگ مشکی نیز یکی از رنگ‌های ملی می باشد.

پاسپورت

در مورد رنگ‌های گذرنامه ها هرچه بخواهید می‌توانید برداشت کنید، اما گذرنامه‌ها چیزی بیشتر از روابط اقتصادی و جغرافیایی سیاسی به ما می‌گویند. به یاد بسپاریم که پاسپورت‌ها متعلق به افراد هستند. برای برخی، گذرنامه یک مانع می باشد، و برای برخی دیگر، اجازه عبور و تردد. کشور های آمریکا و سوریه هردو گذرنامه‌هایی به رنگ آبی دارند، ولی شما با گذرنامه سوریه فقط می‌توانید به ۳۲ کشور بدون ویزا سفر کنید، در حالی که با گذرنامه آمریکا، که سومین گذرنامه قدرتمند جهان می باشد، می‌توان به ۱۵۵ کشور بدون نیاز به روادید سفر کرد.

کشورهای مختلف حق انتخاب رنگ و طراحی گذرنامه خود را خواهند داشت، ولی آن‌چیزی که از رنگ و اندازه گذرنامه مهم‌ تر است، قدرت آن می باشد که به نوعی برندی هویتی برای آن کشور محسوب می شود.


در این بین می‌توان به کشور نروژ اشاره نمود که به تازگی طراحی جذابی برای گذرنامه‌هایش ارائه داده است که برنده یک رقابت ملی بوده است، این امر نشان‌دهنده شخصیت و ویژگی‌های متمایز ملی کشور بلژیک است. اما رنگ‌ها؟؟ در رنگ‌های مختلف و زیبا.


گذرنامه ایالات متحده آمریکا نیز در حال تغییر و تحولی مجدد می باشد. البته آمریکا در تاریخ خود چند بار این تغییرات را انجام داده است.

اخبار
گران ترین هتل های دنیا
آیا میدانید گران قیمت ترین هتل ها دنیا کدامند و در کدامین کشور ها قرار گرفتند؟ هتل های گران قیمت دارای ویژگی های خاص میباشند که هزینه اقامت در آنها چندین برابر اجاره اکثر افراد در طی سال میباشد. در ادامه مطلب به نام و ویژگی های این هتل ها میپردازیم :
شنبه 95/05/23
رنگ پاسپورت شما بیانگر چیست؟
با توجه به این‌ که در چه کشوری زندگی می کنید، رنگ گذرنامه ی شما حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
یکشنبه 95/07/25
6‎‏ راز ساعت بیگ بن
اگر تصور می کنید که باید با دیدن برج ساعت بیگ بن یاد زمان بیفتید ، کاملا در اشتباه هستید. این ساعت تاریخی و نماد ‏شهری ، رازهایی نهفته در خود دارد.‏ ‏
یکشنبه 95/07/25
راهکار فوق العاده فرودگاه لندن برای کاهش استرس مسافران
تعداد زیادی از مسافران از پرواز هراس دارند و به محض وارد شدن به محیط فرودگاه استرس خواهند گرفت. اما فرودگاه ‏Heathros‏ درلندن ‏که یکی از شلوغ ترین فرودگاهها ی جهان است...
یکشنبه 95/07/25
بزرگترین سیاره سبز در دبی افتتاح شد
کند و کاو در درون بزرگترین سیاره سبز ساخته شده به دست بشر در دبی که سرشار از گیاهان با بیش از 3000 گونه گیاهی و...
یکشنبه 95/07/25
امن‌ترین کشورهای جهان برای سفر
ایسلند به عنوان نهمین کشور شاد جهان، یکی از امن‌ترین نقاط برای مسافرت است.
یکشنبه 95/07/25
بهترین مراکز خرید در چین
در سال‌های گذشته در چین ساخت مراکز خرید رشد چشمگیری داشته. طبق آمار می‌توان گفت که در سال ۲۰۱۳ چینی‌ها نیمی از مراکز خرید جهان را، بر حسب مساحت
یکشنبه 95/07/25
دیوار بزرگ چین با سیمان پر شد
شاید این زشت ترین کار بازسازی می باشد که می توان از فضا دید!‏ ‏‏
یکشنبه 95/07/25
نگاهی به پیشرفت چشمگیر سنگاپور در 50 سال گذشته
آگوست سال گذشته درحالی ‌که سنگاپور پنجاهمین سالگرد استقلالش را جشن گرفت هیچ تشابهی به جزیره‌ی کوچکی که در سال 1965 از کشور مالزی جدا شده بود نداشت. سال‌ها تلاش و کار و پیشرفت
یکشنبه 95/07/25
تایلند، مقصد اصلی گردشگران دنیا شد
با کنار زدن پایتخت بریتانیا، شهر بانکوک توانست در صدر لیست شهرهایی قرار بگیرد که در سال ۲۰۱۶ پر تعدتد ترین بازدیدکنندگان
یکشنبه 95/07/25
10 راهنمایی برای خرید از دبی
گرچه تعدادی مرکز خرید این روزها در شهر ابوظبی راه افتاده است، اما شهر دبی با فروشگاه‌ها و بازارهای متنوع و رنگارنگش هنوز هم عظیم ترین مکان خرید در این کشور می باشد
دوشنبه 95/07/26
اقدامات روسیه برای جذب بیشتر گردشگران ایرانی
رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه، گفته است جریان توریست های ایرانی در کشور روسیه امسال از سطح ثبت شده در سال قبل بیشتر شده است.
دوشنبه 95/07/26
سن پترزبورگ بهترین مقصد گردشگری اروپا شناخته شد
شهر سن پترزبورگ ، برای بار دوم به صورت متوالی عنوان بهترین مقصد گردشگری اروپاییان را به خود اختصاص داد
دوشنبه 95/07/26
قانون جدید هند برای پوشش گردشگران خارجی
وزیر گردشگری کشور هند از توریست های خارجی که از این کشور دیدن کرده اند خواست از پوشیدن دامن و
دوشنبه 95/07/26
چگونه در طول سفر ارتباط خود را با دیگران حفظ کنیم؟
قبل از سفر چک کنید که آیا سرویس ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه شما در لیست نرخ‌های رومینگ تحت پوشش یا خدمات جهانی قرار دارد یا خیر
دوشنبه 95/07/26
دیگر نگران گم شدن چمدان ها در فرودگاه نباشید
یک کمپانی خدمات هواپیمایی قرار است از چیپ‌هایی بسیار هوشمند در چمدان‌های مسافران بهره ببرد تا دیگر هیچ مسافری...
دوشنبه 95/07/26
سفر به آنکارا؛ زیبا و ارزان
آنکارا پایتخت کشور ترکیه و پس از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور می باشد. این شهر علاوه بر این مرکز سیاسی استان آنکارا است.
دوشنبه 95/07/26
بدترین فرودگاه های دنیا
فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در شهر جده عربستان، در بالای لیست بدترین فرودگاه های جهان جای دارد
چهار شنبه 95/07/28
هتلی برای اقامت 12 ساعته
هتل ‏YU‏ ، در کشور اکوادور راه کار جدیدی را برای مسافران ارائه کرده است
چهار شنبه 95/07/28
 چه شهرهایی در گوگل بیشتر جستجو شده اند ؟
اگر می خواهید بدانید جدیدترین مقاصد پرطرفدار گردشگری کدام شهرها هستند می توانید نگاهی به جستجوهای انجام شده در ‏گوگل بیندازید
چهار شنبه 95/07/28
زیباترین جاذبه های دنیا
در سرتاسر جهان مکان های عجیب و بسیار زیبا وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می نماییم :
چهار شنبه 95/10/01
وقت سفارت آمریکا
رزرو وقت سفارت آمریکا در آژانس مسافرتی آرشان پرواز
شنبه 95/10/11
لیست دارو های ممنوعه در کشور دبی
داروی های ممنوعه در دبی به شرح زیر می باشد :
یکشنبه 95/10/12
معرفی معروف ترین و محبوب ترین غذاها در تایلند
در سفر به تایلند پیشنهاد می گردد حتما این غذاها را سرو کنید تا تجربه ای جدید از طعم و شکل غذا بدست آورید.
یکشنبه 95/11/10